مهمترین رفتارهای والدین با کودکان

مهمترین رفتارهای والدین با کودکان

سایت تفریحی پورتال ۱ :: لطفا در ادامه مهمترین رفتارهای والدین با کودکان را ببینید.

482256275-lg

والدین عمدتا چه نوع رفتارهایی با  فرزندانشان دارند و چگونه با آن ها برخورد می کنند روانشناسان عکس العمل والدین نسبت به رفتارهای کودکانشان را به چند دسته تقسیم می کنند که در این نوشته به برخی از آن ها اشاره می کنیم

دکتر فاطمه منفرد پویا روانشناس گفت: شیوه‌های تربیتی متفاوت در خانواده‌ها آثار متفاوتی در شکل‌گیری شخصیت، رشد، هیجانات و… فرزندان دارد به طوری که محققان روش‌های تربیت والدین را به سه نوع سهل گیرانه، سخت گیرانه و مقتدرانه تقسیم بندی کرده‌اند.

وی ادامه داد: شیوه‌های تربیتی سهل گیرانه و سخت گیرانه به علت رعایت نکردن اعتدال تاثیرات نامناسبی در تربیت کودکان دارد بنابراین شیوه‌ی مقتدرانه با ویژگی‌های مثبت فراوانی که دارا است در پرورش توانایی‌ها و رساندن فرزندان به کمال موثر است.

این روان شناس در ادامه بیان کرد: طبق پروژه‌های فراوان دوران تربیت کودک تقسیم بندی شده به  دوران تولد تا ۲ سالگی ،۲ تا ۴، سالگی، ۴ تا ۶ سالگی که هر کدام از دوره‌ها باید والدین توجه‌ی فراوانی در تربیت فرزند خود داشته باشند.

وی افزود: از دوران تولد تا ۲ سالگی نوزاد نیاز به محبتی بی قید و شرط دارد به عنوان مثال نوزادانی که اغلب در هنگام گریه به حال خود رها می‌شوند و واکنش کمی از والدین دریافت می کنند، معمولاً در آینده به سختی می‌توانند با والدین ارتباط برقرار کنند.

این روان شناس تصریح کرد: دوره‌ی ۲ تا ۴ سالگی که دوره‌ی خود محوری است کودک بسیار حساس و در این پندار است که هر کاری انجام می‌دهد باید مورد تایید والدین قرار بگیرد. در دوران ۴ تا ۶ سالگی کودک باید واژه‌ی “نه” بشنود.

منفرد پویا اظهار کرد: اکثرا کودکان در دوره‌ی ۴ تا ۶ سال با دو روش رو به رو می‌شوند سخت گیری یا سهل گیری که اگر والدین در این دوره سخت گیر باشند اعتماد به نفس کودک کاهش می یابد و اگر سهل گیر کودک خودشیفته می‌شود پس بهتر است حد اعتدال را رعایت کنند.

وی گفت: در تربیت سخت گیرانه والدین هیچ زمان برای تقاضایی که از فرزند خود می‌کنند دلیل نمی‌آورند و از کودک خود انتظار دارند بی آن که دلیل را بفهمد از آنها اطاعت کنند در نتیجه کودک هنگامی که بزرگتر می‌شود ترسو‌، پرخاشگر و خشن شود.

این روان شناس خاطرنشان کرد: برخی از والدین بر این باورند که هر گونه ناکامی برای فرزندشان مضر است بنابراین فرزند خود را رها کرده که این رهایی سبب خود شیفتگی فرزند و ضربه‌ی دیگری در جامعه برای فرزندشان است بنابراین بهترین نوع تربیت تربیت مقتدرانه است.

باشگاه خبرنگاران جوان

مهمترین رفتارهای والدین با کودکان

منبع : سایت دکتر سلام

لطفا نظر خود را درباره مهمترین رفتارهای والدین با کودکان با ما در میان بگذارید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موبایلتو شارژ کن