مشاوره‌ ژنتیک قبل از بارداری چقدر مهم است؟

مشاوره‌ ژنتیک قبل از بارداری چقدر مهم است؟

سایت تفریحی پورتال ۱ :: لطفا در ادامه مشاوره‌ ژنتیک قبل از بارداری چقدر مهم است؟ را ببینید.

سندروم داون از جمله سندروم‌های ژنتیکی است که تاثیر چشمگیری بر اختلالات خواندن و نوشتن و به طور کلی ارتباطی می‌گذارد…

دکتر سودابه نوری، تصریح کرد: سندروم داون از جمله سندروم‌های ژنتیکی است که تاثیر چشمگیری بر اختلالات خواندن و نوشتن و به طور کلی ارتباطی می‌گذارد؛ لذا انجام مشاوره‌های ژنتیکی پیش از بارداری و آگاهی یافتن از احتمال ابتلای کودک به این سندروم در مقابله و کنترل با این عارضه اهمیت دارد.

وی با اشاره به اینکه پیش زبانی کودکان برای برقراری ارتباط مانند گریه و خنده فیزیولوژیک و غیرارادی است، گفت: اولین واژه سازی‌های کودکان اغلب در یک‌ سالگی ظاهر می‌شود که دارای زمینه صداسازی‌های پیشین است. بنابراین در ۱۸ ماهگی ۲۰ تا ۳۰ کلمه و در دو سالگی ۲۰۰ کلمه می‌توان از وی انتظار داشت.

وی در ادامه با بیان اینکه اولین جملات در دو سالگی بیان می‌شود که به مراتب گفتار نامفهوم کاهش می‌یابد، افزود: زمان بارداری، بدو و پس از تولد در رشد گفتار کودکان اهمیت بسزایی دارد. وجود بیماری‌های ایدز و سرخجه در هنگام بارداری موجب ناشنوایی و اختلالات زبانی در کودکان می شود.

این عضو گروه پژوهش سلامت کودکان خاطرنشان کرد: مصرف سیگار و الکل توسط بانوان باردار باعث تولد کودکان کم وزن می‌شود و در برخی مواقع شکاف کام منجر به اختلالات زبانی در مراحل رشد آن‌ها می‌شود. همچنین زندگی در جامعه صنعتی با وجود مواد آلاینده در محیط، اشعه مانیتور رایانه‌ها، بالا بودن فشار خون و دیابت بارداری نیز بر رشد زبان و گفتار کودک تاثیرگذار است.

این متخصص آسیب شناسی گفتار و زبان با بیان اینکه محیط خانواده می‌تواند بر تسریع رشد گفتار و زبان کودکان تاثیرگذار باشد، یادآور شد: واکسیناسیون مادران در دوران بارداری، غربالگری شنوایی نوزادان و شناسایی کودکان کمتر از سه سال با اختلالات شنوایی از جمله عواملی است که می‌تواند در روند تحصیل و رشدی کودکان اثرگذار باشد تا از هرگونه اختلال ارتباطی به موقع پیشگیری شود.

نی‌نی‌بان جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری»، «کودک‌یاری» و «سلامت جنسی» در اختیار شما قرار می‌دهد.

مشاوره‌ ژنتیک قبل از بارداری چقدر مهم است؟

منبع : نی نی بان

لطفا نظر خود را درباره مشاوره‌ ژنتیک قبل از بارداری چقدر مهم است؟ با ما در میان بگذارید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موبایلتو شارژ کن