X

خرید ساعت

غذاهای انگشتی مخصوص بچه ها

غذاهای انگشتی مخصوص بچه ها

سایت تفریحی پورتال ۱ :: لطفا در ادامه غذاهای انگشتی مخصوص بچه ها را ببینید.

غذاهای انگشتی مناسب، غذاهای کوچک و قابل‌هضمی هستند که خود نوزاد‌تان بتواند آن‌ها را بردارد و بخورد.

غذاهای انگشتی مناسب، غذاهای کوچک و قابل‌هضمی هستند که خود نوزاد‌تان بتواند آن‌ها را بردارد و بخورد. غذاهای انگشتی نه تنها در هنگام میل کردن برای نوزاد‌ سرگرم‌کننده‌ هستند، بلکه باعث می‌شوند که او گام‌های مهمی به سوی مستقل شدن بردارد و همچنین به پیشرفت مهارت‌های حرکتی خوب و هماهنگی فرزند‌تان کمک بسیار زیادی می‌کنند. بازی کردن با غذاها می‌تواند لباس یا دستان کودک‌تان را کثیف کند، اما به یاد داشته باشید که این کثیف کاری‌ها با حمام کردن و شستن لباس‌ها از بین می‌رود. پس لذت یادگیری این تجربه مهم را از کودک‌تان نگیرید.

چه زمانی باید غذاهای انگشتی را به نوزادمان معرفی کنیم؟
هنگامی‌که نوزاد‌تان بین ۸ تا ۹ ماه سن دارد، احتمال دارد خودش به شما نشان دهد که برای شروع کردن غذای انگشتی آماده است. به این شکل که قاشق یا غذای داخل بشقاب را چنگ می‌زند و یاد می‌گیرد که خودش با دستانش غذا بخورد. در ابتدا ممکن است کودک شما فقط غذا را در دستانش جمع کند (مشت کند) و به سمت دهان خود ببرد؛ اما در نهایت یاد می‌گیرد که چطور با انگشت شست و سبابه خود غذا بردارد.

چگونه باید غذاهای انگشتی را به نوزاد معرفی کنیم؟
به‌سادگی ۴ یا ۵ قطعه از غذای انگشتی را روی سینی صندلی بلند کودک‌تان یا بشقاب نشکن بگذارید. شما می‌توانید وقتی کودک‌تان تمام غذاها را خورد، قطعات بیشتری را اضافه کنید.
کودک خود را روی صندلی بلند بنشانید و شروع به غذا دادن کنید. سعی کنید در حال قدم زدن یا در حالی که روی صندلی ماشین نشسته این کار را نکنید تا خطر خفگی را کاهش دهید. به کودک‌تان آموزش دهید که محل غذا میل کردن، صندلی بلند است.

کدام غذاها به‌عنوان غذای انگشتی مناسب‌تر هستند؟
ممکن است کودک‌تان اشتهای خوبی داشته باشد، اما به اندازه کافی دندان برای میل کردن غذا نداشته باشد؛ به همین دلیل می‌توانید با غذاهایی که می‌تواند با لثه بجود یا به‌راحتی در دهان کودک‌تان حل می‌شوند، شروع کنید. هنگامی‌که کودک‌تان رشد کرد و به یک کودک نوپا تبدیل شد، شما می‌توانید قطعات غذای او را به هر آن چیزی که خود‌تان می‌خورید، نزدیک کنید. به یاد داشته باشید که یادگیری کودک شما در مورد بافت غذا، رنگ و عطر آن، وابسته به نوع غذاهایی است که به کودک خود می‌دهید، پس سعی کنید انواع غذاها را به او عرضه کنید.

در برابر میل کودک‌تان نسبت به میل کردن شیرینی، شکلات یا تنقلات با چربی بالا مانند پفک‌های پنیری و چیپس مقاومت نشان دهید. کودک شما در این سنین باید غذاهای مغذی و سرشار از انواع ویتامین‌ها را مصرف کند و غذاهایی که فقط کالری دارد، برای این سنین به هیچ وجه مناسب نیست. ۵ اشتباه رایج والدین در تغذیه کودکان را در این زمینه مطالعه کنید. مواد غذایی باید به شکلی باشند که به‌آسانی مصرف شوند و نباید خطر خفگی برای کودکان داشته باشند. سبزیجات باید به اندازه کافی نرم شوند و به‌آسانی قابل میل کردن باشند؛ زیرا سبزیجات برای کودکان کم سن خطر خفگی در پی دارد. همه مواد غذایی را باید به اندازه کافی به قطعات کوچک خرد کنید. حتی یک حبه انگور بزرگ می‌تواند برای کودک‌تان احتمال خفگی داشته باشد. مطمئن شوید غذایی که برای او انتخاب می‌کنید، برای سن و سال کودک‌تان مناسب است.

کارشناسان در این باره می‌گویند: برای کودکان بسیار کوچک مواد غذایی مانند تخم‌مرغ، ماهی و فرآورده‌های بادام‌زمینی مناسب نیستند؛ زیرا ممکن است سبب آلرژی در آن‌ها شوند. اما آخرین پژوهش‌ها نشان می‌دهد که هیچ ماده اولیه‌ای در غذا منجر به آلرژی در کودکان نمی‌شود (گرچه کره بادام‌زمینی همچنان خارج از محدوده مجاز غذایی کودکان است، زیرا بیش از اندازه چسبنده است و بلع و میل کردن آن توسط کودکان بسیار مشکل است و خطر خفگی را در پی دارد).

نی‌نی‌بان جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری»، «کودک‌یاری» و «سلامت جنسی» در اختیار شما قرار می‌دهد.

غذاهای انگشتی مخصوص بچه ها

منبع : نی نی بان

لطفا نظر خود را درباره غذاهای انگشتی مخصوص بچه ها با ما در میان بگذارید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *