علت لکه بینی بعد از نزدیکی چیست؟

علت لکه بینی بعد از نزدیکی چیست؟

سایت تفریحی پورتال یک :: لطفا در ادامه علت لکه بینی بعد از نزدیکی چیست؟ را ببینید.

یکی از مسائل زنانه که خیلی از شما بانوان ممکن است تا به حال آن را تجربه کرده باشید خونریزی بعد از نزدیکی است. این شرایط برای همه خانم ها به وجود نمی آید وطبق آمار پزشکی تنها ۰٫۷ الی ۹ درصد خانم ها بعد از نزدیکی جنسی خونریزی دهانه رحم را تجربه می کنند که می تواند کاملا طبیعی باشد و یا به دلیل خاصی این اتفاق بیفتد. در این نوشته می خواهیم شما را با علت های مختلف خونریزی بعد از نزدیکی جنسی آشنا کنیم تا در صورت دیدن برخی علائم یا بروز مشکل به موقع به پزشک مراجعه کنید و اگر هم طبیعی بود بی دلیل نگرانش نباشید. با ما در این مقاله همراه باشید.

حقایقی در خصوص خونریزی بعد از رابطه جنسی
منبع خونریزی بعد از رابطه جنسی متفاوت است و بستگی به این دارد که خانم پریود می شود یا خیر؟
اگر خونریزی واژینال پس از رابطه جنسی به قاعدگی مرتبط باشد، خونریزی پس از رابطه جنسی در نظر گرفته نمی شود.
هر خانم در هر سنی از بلوغ ممکن است بعد از مقاربت خونریزی را تجربه کند.

علت لکه بینی و خونریزی بعد از رابطه جنسی چیست؟
این نوع خونریزی می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد که رایج ترین آن ها عبارتست از:

۱- صدمه
اصطکاک و ساییدگی توسط آلت تناسلی مردانه در حین مقاربت می تواند به آسانی سبب پارگی های کوچک و برش در بافت های حساس تناسلی شود. زایمان نیز می تواند سبب پارگی بافت های واژن شود و گاهی اوقات باعث آسیب پذیری بیشتر در این نواحی می شود. از طرفی در اولین مقاربت جنسی، پوست کوچکی از واژن کشیده و پاره می شود. معمولا خونریزی بعد از اولین مقاربت بصورت جزئی بوده و می تواند ۱ تا ۲ روز طول بکشد.

۲- خشکی واژن
خشکی یکی از شایع ترین علل خونریزی پس از رابطه جنسی است. وقتی پوست خشک می شود، آسیب پذیرتر خواهد شد. بافت های تولیدکننده مخاط، مانند بافت های داخل واژن، آسیب پذیر هستند و به همین دلیل با فشار آلت تناسلی پاره شده و باعث ایجاد خونریزی می شوند. علل رایج خشکی واژن عبارتند از:

سندرم ژنیتوئید یائسگی : که به کاهش روانکاری، ضخامت و کشش بافت واژن گفته می شود.

آسیب یا تخریب تخمدان: حوادث شدید مثل ضربه یا تصادف که باعث تخریب تخمدان ها می شوند و منبع بزرگی از استروژن بدن را از بین می برند.

زایمان و شیردهی: در طول بارداری میزان استروژن بسیار بالا است. با این حال، استروژن بلافاصله پس از زایمان کاهش می یابد و علت آن هم فعال شدن هورمون های پرولاکتین یا همان هورمون های تحریک شیردهی است.

داروهایی که با استروژن تداخل دارند یا باعث کم آبی بدن می شوند: خشکی واژن می تواند در اثر مصرف داروهای ضد استروژن، داروهای سرماخوردگی یا آنفولانزا، استروئید، آرام بخش، داروهای ضد افسردگی و مسدود کننده های کانال کلسیم یا بتا ایجاد شود.

مواد شیمیایی و سایر تحریک کننده ها: آلرژن ها و مواد شیمیایی در حمام های داغ، استخرها، محصولات مواد شوینده، روان کننده های معطر و کاندوم می توانند باعث خشکی شوند.

دوش واژینال: دوش واژینال نیز می تواند بافت های واژن را تحریک و خشک کند.

مشارکت در مقاربت قبل از تحریک شدن: در طول تحریک جنسی، بافت های واژن مواد روانکار را ترشح می کنند که باعث جلوگیری از خشکی و آسیب در طول مقاربت می شوند. اما اگر قبل از تحریک و ترشح این مایع نزدیکی انجام شود سبب پاره شدن بافت های حساس و در نتیجه خونریزی می شود.

۳- عفونت ها
هر گونه عفونت می تواند باعث التهاب بافت های واژن شود و در نتیجه این بافت ها را آسیب پذیر تر می کند و به محض ایجاد فشار خونریزی اتفاق می افتد. این عفونت ها شامل عفونت مخمر، بیماری التهابی لگنی، سرویسیت، واژینیت و عفونت های کلامیدیا و گونوره است.

۴- پولیپ دهانه رحم یا آندومتر یا فیبروئید
پولیپ ها و فیبروئیدها رشد بسیار ناخوشایندی دارند. آنها معمولا دهانه رحم یا رحم را می پوشانند و در حین نزدیکی به دلیل فشار دچار پارگی شده و باعث درد و خونریزی می شوند. بنابراین اگر همراه با خونریزی بعد از مقاربت درد هم دارید باید حتما به پزشک مراجعه کنید تا علت آن بررسی شود.

۵- آندومتریوز
آندومتریوز (بیماری آندومتریوز ، علائم و درمان آن) باعث می شود بافتهای اندومتر یعنی بافت هایی که خارج از رحم رشد می کنند افزایش یابند. این مسئله باعث التهاب در منطقه لگن و شکم می شود که بسیار تحریک پذیر است و بعد از مقاربت باعث خونریزی خواهد شد.

۶- دیسپلازی دهانه رحم
دیسپلازی دهانه رحم زمانی اتفاق می افتد که سلول های پیش سرطانی در پوشش کانال دهانه رحم رشد می کنند. این رشد باعث تحریک و در نهایت آسیب بافت ها، به ویژه در هنگام مقاربت می شود.

۷- ناهنجاری های تشریحی
در بعضی افراد اندام های تولید مثل به شکل دیگری شکل می گیرند که ممکن است باعث اصطکاک و پارگی شود.

۸- اختلالات خونریزی
بیماری هایی که سبب خونریزی های غیرطبیعی یا لخته شدن می شوند خطر خونریزی پس از رابطه جنسی را افزایش می دهند. داروهای رقیق کننده خون مانند آسپیرین نیز ممکن است این اثر را داشته باشد.

۹- سرطان
سرطان هایی که بر سیستم تولید مثل یا دستگاه تناسلی تاثیر می گذارند، می توانند بافت و هورمون واژینال را تغییر دهند و باعث آسیب بیشتر شوند. خونریزی پس از رابطه جنسی یک علامت رایج در سرطان های رحم و دهانه رحم است. به همین دلیل بهتر است در صورت خونریزی دائم بعد از هر مقاربت حتما به پزشک مراجعه کنید تا در صورت بروز مشکل درمان را شروع کنید.

خونریزی بعد از رابطه جنسی نشان دهنده بروز چه شرایطی است؟
گاهی اوقات مقاربت می تواند دردناک باشد و باعث آسیب شود که به این حالت دیازپورانیا گفته می شود. مهم ترین شرایطی که باعث بروز این نوع خونریزی ها می شوند عبارتند از:

خشکی واژن
کم آبی
مقاربت تهاجمی
داروهای ضد سرطان
بیماری های ایمنی
سابقه خانوادگی خشکی واژن یا التهاب
سابقه سرطان دهانه رحم یا رحم
رابطه جنسی بدون استفاده از کاندوم
اضطراب یا بی حوصله در هنگام مقاربت
عدم تجربه رابطه جنسی
قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی تحریک کننده یا آلرژن ها
عفونت واژن یا رحم
دوش واژینال
دیابت
فشار خون بالا

علت خونریزی و لکه بینی بعد از نزدیکی چگونه تشخیص داده می شود؟
برای تشخیص خونریزی پس از رابطه جنسی، پزشک ممکن است یک معاینه کامل فیزیکی و همچنین آزمایش های اضافی را انجام دهد. این آزمایش ها شامل موارد زیر است که بر حسب علائم یکی یا چند تای آن ها برای شما تجویز می شود:

آزمایش کشت برای تشخیص عفونت و نوع آن
نمونه برداری بافت های غیر طبیعی و توده ها
سونوگرافی ترانس واژینال
کولپوسکوپی
بیوپسی آندومتر
آزمایش خون
آزمایش حاملگی

در صورت لکه بینی بعد از نزدیکی چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟
هنگام خونریزی شدید، مکرر یا بیش از چند ساعت پس از رابطه جنسی به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر خونریزی پس از رابطه جنسی همراه با علائم زیر بود حتما آن ها را با یک پزشک متخصص بانوان در میان بگذارید:

سوزش واژن یا خارش
ترشحات غیر طبیعی
درد شدید شکم
حالت تهوع، استفراغ یا عدم اشتها
ادرار یا سوزش هنگام در طی مقاربت
سوزش در حین ادرار
درد کمر در زمان های غیر پریودی
خستگی ناگهانی و ضعف
سردرد یا سرگیجه
رنگ پریدگی پوست
علائم مثانه یا روده

روش های درمان لکه بینی و خونریزی بعد از نزدیکی
در بسیاری از موارد هیچ علت مشخصی خونریزی پس از رابطه جنسی را توجیه نمی کند، بنابراین هیچ دوره مستقیمی از درمان برای این نوع خونریزی ها وجود ندارد. همچنین نوع درمان به علت ایجاد آن بستگی دارد. به طور کلی گزینه های بالقوه درمان این خونریزی ها عبارتند از:

مرطوب کننده های واژن برای کاهش خشکی
آنتی بیوتیک ها برای درمان عفونت های ناشی از باکتری ها، مانند گونوره، سیفلیس و کلامیدیا
انواع داروها برای درمان عفونت های ویروسی
جراحی برای حذف توده، کریوتراپی یا الکتروکوتر
از بین بردن پولیپ ها (تشخیص پولیپ رحم | درمان پولیپ رحم)، به ویژه آنهایی که موجب خونریزی قابل توجه یا غیر طبیعی می شوند.
جراحی یا درمان برای سرطان
درمان استروژن واژینال با کرم ها، شیاف یا حلقه ها برای رفع خشکی واژن

حرف آخر
همان طور که دیدن کردید خونریزی بعد از رابطه جنسی می تواند دلایل بسیار مختلفی داشته باشد و بسته به علائم آن ممکن است نشانه یک بیماری زنانه باشد که نیاز به درمان دارد. بنابراین اگر خونریزی همراه با درد یا علائم گفته شده در مقاله بود حتما باید به پزشک مراجعه کنید تا در صورت نیز در اسرع زمان مورد معالجه قرار بگیرید.

علت لکه بینی بعد از نزدیکی چیست؟

منبع : نی نی بان

لطفا نظر خود را درباره علت لکه بینی بعد از نزدیکی چیست؟ با ما در میان بگذارید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موبایلتو شارژ کن