دندان درآوردن نوزاد، رایج‌ترین نشانه‌ها

دندان درآوردن نوزاد، رایج‌ترین نشانه‌ها

سایت تفریحی پورتال ۱ :: لطفا در ادامه دندان درآوردن نوزاد، رایج‌ترین نشانه‌ها را ببینید.

هنگامی که سن کودک شما بین ۴ تا ۷ ماه است، معمولا علائم دندان درآوردن در او دیده می‌شود. فرآیند دندان درآوردن ممکن است با ناراحتی‌ها و دردهایی همراه باشد، زیرا کودک اولین دندان‌هایش را درمی‌آورد. دندان‌های کودک که می‌توانند از سن ۳ ماهگی تا ۱۴-۱۲ ماهگی درآیند، شروع به رشد می‌کنند و درنهایت از لثه عبور می‌کنند. این امر می‌تواند با تورم و درد همراه باشد. در موارد بسیار نادر، برخی از نوزادان (۱ نفر از هر ۲۰۰۰ نفر) ممکن است تقریبا با یک دندان قابل‌رؤیت متولد شوند.
بسیار مهم است که بتوانیم علائم دندان درآوردن نوزاد را تشخیص دهیم، زیرا در چنین مواقعی خواهیم دانست چه اقداماتی لازم است انجام دهیم. در این مقاله قصد داریم علائم دندان درآوردن نوزاد را بازگو کنیم. با ما همراه شوید.

علائم رایج دندان درآوردن نوزاد
همان‌طور که نوزاد شما رشد می‌کند و چند ماه نخست زندگی‌اش را پشت سر می‌گذارد، می‌توانید انتظار داشته باشید دندان‌های جلویی‌اش بین ۴ تا ۷ ماهگی ظاهر شوند و علائم معمولا بین ۳ تا ۵ روز قبل از دیده شدن دندان‌ها ظهور می‌کنند. از مهمترین علائم دندان درآوردن نوزاد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
۱. گاز گرفتن بیش از حد معمول
این علامت دندان درآوردن، کودک شما را به یک خون آشام تبدیل خواهد کرد. در این دوران کودک شما شروع به گاز زدن هر چیزی می‌کند، از قاشق پلاستیکی گرفته تا اسباب‌بازی‌ها و سینه مادر. امروزه تعداد زیادی اسباب‌بازی مخصوص دندان درآوردن در بازار موجود است که به کودک شما کمک خواهد کرد.
۲. تراوش زیاد آب از دهان
هنگام دندان در آوردن نوزاد، ترشحات آب دهان آن‌ها زیاد می‌شود و در برخی موارد اصلا متوقف نمی‌شود. هنگامی که نوزادان در حال دندان در آوردن هستند، بدن آن‌ها برای جلوگیری از تورم لثه، بزاق اضافی تولید می‌کند.
۳. مشکل خواب
از دیگر علائم دندان درآوردن نوزاد می‌توان به بیدار شدن از خواب در تایم‌های کوتاه‌مدت به‌ویژه در شب اشاره کرد. در ساعت‌های آرام شب، به دلیل حواس‌پرتی‌های کمتر، کودک اغلب احساس دندان درد بیشتری دارد.
۴. بثورات، سرفه و اسهال
آب دهان زیاد می‌تواند موجب ایجاد بثوراتی در صورت، به ویژه در اطراف دهان، چانه و قفسه سینه شود؛ بنابراین بسیار مهم است که چهارچشمی مراقب نوزاد خود باشید و آب دهان او را مرتب پاک کنید. در برخی از نوزادان علائم دیگری مانند سرفه و اسهال ایجاد می‌شود.
۵. مکیدن بیش از حد معمول
همانند گاز گرفتن، این علائم دندان درآوردن نوزاد نتیجه تلاش کودک برای از بین بردن فشاری است که به لثه‌هایش وارد می‌شود.
۶. کاهش اشتها
هنگامی که نوزادان در معرض درد قرار دارند، معمولا تمایلی به میل کردن ندارند. به رغم مخالفتشان، سعی کنید تا جایی که ممکن است به آن‌ها غذا دهید. اگر میزان کالری کودک به ‌طور چشمگیری کاهش پیدا کرد، با پزشک او تماس بگیرید.
۷. کشیدن گوش‌ها و مالش چانه و گونه
کودکان می‌توانند بسیار زیرک بوده و ماساژ خود را مدیریت کنند. یکی از علائم غیر معمول دندان درآوردن نوزاد، کشیدن گوش‌هایش است. با کشیدن و مالیدن اطراف فک، آن‌ها فشاری مقابله‌ای را ایجاد می‌کنند که درد را کاهش می‌دهد.
۸. زود رنجی و کج خلقی
از اینکه نوزاد شما هنگام دندان درآوردن کج خلق و زود رنج شده است، ناراحت نشوید. درد لثه ناشی از دندان درآوردن، باعث می‌شود کودک کمی بیش از حد تحریک پذیر شود. در چنین مواقعی، نوزاد خود را از عواملی که او را ناراحت می‌کند دور کنید.
۹. تب
ممکن است نوزادی که در حال دندان درآوردن است دمای بدنش کمی بالا رود که تب دندان درآوردن نامیده می‌شود. علی‌رغم مخالفت برخی از پزشکان، بسیاری از ماماها در نوزادانی که در حال دندان درآوردن هستند تب خفیفی را (زیر ۳۷ درجه سلسیوس) تشخیص می‌دهند. این در حالی است که تب واقعی، درجه حرارتی بیشتر از ۳۷ درجه فارنهایت است و ارتباطی به دندان درآوردن ندارد و می‌تواند نشانه بیماری یا عفونتی باشد که نیاز به درمان دارد. در صورتی که تب کودک شما را اذیت کرد و به بالای ۳۷ درجه سلسیوس رسید یا اگر کودک شما علائم دیگری از بیماری را نشان داد، با ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی کودک خود تماس بگیرید.

دندان درآوردن یا سرماخوردگی؟
تحقیقات نشان داده که دندان درآوردن اکثر اوقات از شش ماهگی آغاز می‌شود. این همان زمانی است که ایمنی نوزاد که از طریق جفت از مادرش دریافت شده است، کاهش می‌یابد. به این معنا که سیستم ایمنی بدن نوزاد در حال ایجاد شدن است. در این زمان، نوزادان نسبت به عفونت‌ها و بیماری‌های جزئی آسیب‌پذیر می‌شوند. از آنجا که این دو تغییر در حال وقوع هستند، علائم دندان درآوردن نوزاد می‌تواند با یک بیماری جزئی یا سرماخوردگی اشتباه گرفته شود. این امر توضیح می‌دهد که تنها ۷۰-۸۰ درصد والدین علائم دندان درآوردن نوزاد خود را گزارش داده‌اند و ۲۰-۳۰ درصد باقیمانده، علائم را به یک بیماری جزئی یا سرماخوردگی مرتبط دانسته‌اند.
هر چه علائم طولانی‌تر شوند، احتمال کمتری وجود دارد که مربوط به دندان درآوردن باشند. اگر نوزادی به جای یک یا دو شب به مدت ۴ تا ۵ شب ناراحتی کرد، اگر اسهال او بیش از یک روز ادامه یافت، یا اگر درجه حرارت بدن او بیشتر از ۳۸.۵ درجه بود، باید به جای مقصر دانستن دندان‌ها با پزشک تماس بگیرید.

نتیجه‌گیری
دندان درآوردن یک ورزش رقابتی نیست و دندان‌های نوزاد شما در زمان خودش درمی‌آیند. اگر دندان‌ها بر اساس برنامه زمان‌بندی در نیامدند نگران نباشید، زیرا سیستم بدنی هر کودک با دیگری متفاوت است. برای اطلاعات بیشتر در خصوص علائم دندان درآوردن نوزاد، جمع‌بندی زیر را از دست ندهید.

نشانه‌های رایج دندان درآوردن:
-زود رنجی و کج خلقی
-آب دهان زیاد که ممکن است موجب ایجاد جوش‌هایی در اطراف دهان او شود.
-گاز گرفتن اشیا یا کشیدن گوش‌هایش_ممکن است نشانه درد لثه ناشی از دندان درآوردن باشد.
-مشکل در خواب به‌ویژه هنگام شب.

دندان درآوردن نوزاد، رایج‌ترین نشانه‌ها

منبع : نی نی بان

لطفا نظر خود را درباره دندان درآوردن نوزاد، رایج‌ترین نشانه‌ها با ما در میان بگذارید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موبایلتو شارژ کن