در دوران باردای استراحت مطلق ممنوع!

در دوران باردای استراحت مطلق ممنوع!

پورتال تفریحی پورتال ۱ :: لطفا در ادامه در دوران باردای استراحت مطلق ممنوع! را ببینید.

در دوران باردای استراحت مطلق ممنوع!Reviewed by Maryam on Nov 16Rating: 5.0

 در دوران باردای استراحت مطلق ممنوع!

 استراحت مطلق به این مفهوم می باشد که پزشک به شما توصیه می‌کند بیشتر اوقات یا تمام روز را در رختخواب بمانید و تنها برای دستشویی رفتن از جای خود بلند شوید؛ این استآسان ممکن می باشد از چند روز تا چند ماه طول بکشد.

وقتی که واژه استآسان مطلق را می‌شنوید بی‌شک به یاد کمردرد و همین طور بارداری می‌افتید، در سال‌های اخیر پژوهش‌های بسیاری در مورد استآسان مطلق در زمان بارداری انجام شده و بیشتر این پژوهش‌ها نشان داده‌اند که در اکثر مسائل ی که پزشکان برای خانم‌های باردار استآسان مطلق را تجویز کرده ‌اند، آن‌قدر که باید و ممکن می باشد تاثیرگذار نبوده می باشد.

در این‌باره با دکتر « مشیری»، کارشناس جراحی بانوان و زایمان گفت‌وگو کردیم. وی در جواب به اولین سوال در مورد استآسان مطلق در زمان بارداری می‌گوید: امروزه دیگر استآسان مطلق در زمان بارداری مفهوم ندارد و باور غلطی می باشد که برخی از خانم‌های باردار فکر می‌کنند اگر استآسان مطلق داشته باشند، مسائل شان در بارداری حل می‌شود و همین طور تهدید سقط جنین نیز که ناشی از برخی از این مسائل می باشد رفع می‌گردد.

دکتر مشیری می‌افزاید: کسی که سابقه سقط جنین داشته، ممکن می باشد فکر نماید با استآسان مطلق امکان نگه داشتن جنین‌اش افزایش می‌یابد، در صورتی که به جای خوابیدن باید علت سقط معین شود و جلوی آن در بارداری فعلی و بارداری‌های بعدی گرفته شود.

به گفته وی، در مسائل ی که شخص لکه‌بینی دارد ممکن می باشد فکر نماید از کار خیلی یا خستگی یا دلایل دیگری می باشد که با خوابیدن و استآسان مطلق رفع می‌گردد، اما اگر علت خونریزی چیز دیگری مثل مساله کروموزومی جنین یا مسائل خونی مادر باشد، با استآسان مطلق نه‌فقط مساله حل نمی‌شود، بلکه امکان این‌که سقط را جلوتر نیز بیندازد وجود دارد.

این کارشناس بانوان می‌گوید: علاوه بر این مسائل ‌ بارداری ویژگی انعقادپذیری خون را در بدن مادر بالا می‌برد، یعنی امکان این‌که خانم‌های باردار به لخته شدن خون در رگ‌ها مبتلا شوند خیلی می باشد، به این معنا که اگر لخته در عروق خونی جمع شود و بالا رود به آمبولی ریه تبدیل می‌شود و به سکته مغزی یا سکته قلبی منجر می‌گردد، حال ما با تجویز استآسان مطلق برای خانم باردار‌ اقطعا ل ابتلا به این مساله را تا ۵۰ مساوی افزایش می‌دهیم‌ در صورتی که اگر به جای این کار مساله او را تشخیص دهیم و اصلاح کنیم از تهدید ات ناشی از استآسان مطلق نیز پیشگیری می‌کنیم.

علاوه بر اینها بی‌خوابی نیز یکی از دیگر عوارض استآسان مطلق می باشد. تغییرات متابولیسم، از دست رفتن توده استخوانی، به وجود آمدن انواع دردها، احساس بی‌حوصلگی و تنهایی به سلامت روانی خانم باردار آسیب وارد می‌کند.

ba3349

وقتی رفته رفته دوران استراحت مطلق به سر می‌رسد، هفته‌ها طول می‌کشد تا نیروی فرد بازگردد و این امر نگهداری از نوزاد را مشکل می‌کند در حالی که واقعا در طول دوران بارداری نیازی به استراحت مطلق نبوده می باشد.

دکتر مشیری به مثالی در مورد بی‌فایده بودن تجویز استراحت مطلق در دوران بارداری اشاره می‌کند و می‌گوید: به طور مثال در مورد کسانی که کوتاهی رحم دارند و بچه‌هایشان در حدود ۲۰ هفتگی سقط می‌شود، می‌توان این مشکل را در ۱۶ هفتگی با انجام یک سونوگرافی تشخیص داد.

با دوختن دهانه رحم حل کرد و دیگر سقط ۲۰ هفتگی برای این مادران پیش نمی‌آید، اما اگر مثل گذشته در این موارد مادر استراحت مطلق هم داشته باشد هیچ فرقی برایش نمی‌کند و در پایان ۲۰ هفتگی دهانه رحم کوتاه‌تر هم می‌شود و جنین سقط می‌شود.

این مساله به مشکلات خونی مادر هم صدق می‌کند، در این موارد هم به جای استراحت مطلق باید مشکل خونی مادر با دارو اصلاح شود که با این کار با احتمال خیلی زیاد از سقط جنین جلوگیری می‌شود.

دکتر مشیری باز هم تاکید می‌کند که دیگر امروز استراحت مطلق در زمان بارداری نداریم در گذشته که علت‌های سقط را نمی‌دانستند برای مادران استراحت مطلق تجویز می‌کردند و فکر می‌کردند با این کار از همه نوع سقط جنین جلوگیری می‌کنند.

اما امروزه که دلایل سقط مشخص می باشد و پژوهش‌ها هم نشان داده‌اند که ضررهای استراحت مطلق بیشتر از فایده‌های آن می باشد پزشکان هم به این نتیجه رسیده‌اند که دیگر لازم نیست مادر این استراحت مطلق را داشته باشد، اما استراحت نسبی را در بعضی از مواقع تجویز می‌کنیم.

استراحت نسبی هم به این معناست که اگر به طور مثال مادر در دوران بارداری فشار خون بالا داشته باشد به او توصیه می‌گردد از اضطراب دوری کرده و در محیط آرامی قرار بگیرد و یک استراحت نسبی در طول روز داشته باشد، خود را خسته نکند، زیاد نایستد، تا به طور ناگهانی فشار مادر بالا نرود و مجبور به زایمان زودرس نشود.

 

به این نوشته امتیاز دهید


در دوران باردای استراحت مطلق ممنوع!

لطفا نظر خود را درباره در دوران باردای استراحت مطلق ممنوع! با ما در میان بگذارید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *