بیماری واسکولیت و تشخیص بیماری واسکولیت و درمان بیماری واسکولیت

بیماری واسکولیت و تشخیص بیماری واسکولیت و درمان بیماری واسکولیت

سایت تفریحی پورتال ۱ :: لطفا در ادامه بیماری واسکولیت و تشخیص بیماری واسکولیت و درمان بیماری واسکولیت را ببینید.

بیماری واسکولیت؛ ورم رگ‌های خونی
بیماری واسکولیت درمان بیماری واسکولیت عوارض بیماری واسکولیت تشخیص بیماری واسکولیت


واسکولیت
به معنای التهاب و ورم رگ ها و عروق خونی است. التهاب رگ ها می تواند باعث ورم دیواره رگ ها و در نتیجه کاهش جریان گردش خون و حتی انسداد رگ ها و عدم خون رسانی به بافت ها و اندام های مختلف بدن شود.
این بیماری می تواند در هر قسمتی از بدن، رگ های خونی را تحت تاثیر قرار دهد و علائم گوناگونی را بوجود بیاورد و دارای عوارض بالقوه ای نیز هست.
 
انواع بیماری واسکولیت

 
واسکولیت ها دو نوع هستند:

 
الف: واسکولیت اولیه که هیچ زمینه ای برای آن پیدا نمی شود و از لحاظ شیوع نادر است.

ب: واسکولیت ثانویه که در اثر بیماری روماتیسمی مانند لوپوس و غیره ایجاد می شود. این نوع واسکولیت شیوع بالاتری دارد.


 
بیماری کاوازاکی (کاواساکی)، سندرم چرگ اشتراوس و بیماری پورپورا از انواع بیماری واسکولیت می باشند.

 
آسیب ناشی از بیماری واسکولیت

 
آسیبی که این بیماری می تواند بوجود بیاورد بستگی به این دارد که در چه عضوی از بدن باعث التهاب شده باشد.
هر چقدر رگ ها و عروقی که تحت تاثیر این بیماری قرار گرفته باشند بزرگ تر باشند، آسیب بیشتری را وارد می کنند و هر چقدر این رگ ها در نقاط حساس و مهم بدن و یا در بافت های حیاتی بدن باشند، آسیب بوجود آمده جدی تر خواهد بود.

دیواره رگ ها بر اثر این بیماری ورم کرده و بصورت محدب در می آیند (که به آن آنوریسم نیز می‌گویند) و حتی بعضی مواقع، باعث پاره شدن رگ ها و خونریزی داخلی نیز می شود
غیر از آسیبی که این بیماری به رگ ها وارد می کند، می تواند باعث آسیب به اندام و بافت هایی شود که نیازمند تامین خون بوسیله این رگ ها می باشند.

علائم بیماری واسکولیت
را بشناسید

 
علامت اصلی این بیماری التهاب و درد هست. با توجه به اینکه در اکثر مواقع این التهابات در اعضای داخلی بدن رخ می دهد، شما نمی توانید آنها را ببینید.
این بیماری دارای علائم گوناگونی هست که در افراد مختلف متفاوت است.

 
بیشتر افرادی که دچار این بیماری هستند دارای احساس ناخوشایند به همراه تب، تعرق، خستگی مفرط و کاهش وزن می شوند. اینها علائم اولیه بیماری هستند که شما در صورت مواجهه با آن حتماً باید به پزشک مراجعه نمایید.

واسکولیت،التهاب و ورم رگ‌های خونی

 
علائم بیماری واسکولیت در نقاط مختلف بدن به قرار زیر هست:

 
علائم بیماری واسکولیت در پوست : ایجاد لکه های قرمز بر روی پوست که برجسته هستند. همچنین خونریزی سطحی پوست و یا باز شدن زخم های سطح پوست

 
علائم بیماری واسکولیت در بینی : خشک شدن داخل بینی و خونریزی بینی

 
علائم بیماری واسکولیت در چشم ها
: بعضی از گونه های واسکولیت باعث تغییراتی ناگهانی در دید و یا قرمزی و دردناک شدن چشم شما می شوند (در صورت مواجهه با این حالت سریعاً به پزشک مراجعه نمایید)

 
علائم بیماری واسکولیت در عضلات : درد عضلات و همچنین ضعیف شدن آنها

 
علائم بیماری واسکولیت در ریه ها : سرفه و تنگی نفس

 
علائم بیماری واسکولیت در اعصاب : سوزش و یا ضعف در بازوها و پاها

 
علائم بیماری واسکولیت در کلیه ها : مشکل در دفع ادرار و یا ادرار خونی

 
علائم بیماری واسکولیت در انگشتان دست و پا : رنگ انگشتان سفید و یا آبی می شود، احساس سوزش در سرما بوجود می آید و اگر بدون پوشش (دستکش و جوراب) در سرما قرار گیرید صدمه می بینند.
سردرد، درد فک ها و مشکلات بینایی (دوبینی یا تاری دید) از علائم گونه ای از واسکولیت هستند که به آن آرتریت سلول بزرگ گفته می شود.

علل ایجاد بیماری واسکولیت

 
اکثر مواقع علت دقیق بوجود آمدن آن ناشناخته هست.
واسکولیت از نسلی به نسل دیگر منتقل نمیشود، اما عوامل ژنتیکی در پیدایش این بیماری موثر هست. با وجود سابقه این بیماری در یک خانواده احتمال ابتلا به این بیماری و پیشرفت آن بیشتر وجود دارد و یک عامل کوچک مثل عفونت و مصرف یک دارو می تواند باعث ابتلا فرد به این بیماری شود

 
علت بعضی از انواع واسکولیت عفونت ها هست، مخصوصا هپاتیت.
در بعضی موارد، داروهای خاصی نیز باعث بوجود آمدن این بیماری می شوند، برای مثال آلوپورینول که جهت درمان بیماری نقرس استفاده می شود.

 
این فرضیه وجود دارد که اکثر انواع بیماری واسکولیت گونه ای از بیماری های خودایمنی می باشند. در بیماری های خودایمنی، مکانیسم دفاعی بدن، کار عادی خود را که مقابله با عفونت ها هست انجام نمی دهد و به جای آن، به قسمت های سالم بدن حمله کرده و باعث التهاب می گردد.

راه های تشخیص بیماری واسکولیت
 
اگر احساس می کنید دچار علائم واسکولیت شده اید، هرچه سریع تر به پزشک متخصص مراجعه نمایید. پزشک از شما درباره استفاده از داروها و یا درمان های پزشکی که در چند هفته گذشته داشته اید، سوال خواهد کرد و انجام آزمایش های زیر را برای شما تجویز خواهد کرد.

 
– آزمایش خون

 
– عکسبرداری با اشعه X

 
– سی تی اسکن و MRI

 
– بیوپسی یا نمونه برداری از بافت بدن

 
– آزمایش ادرار

 
– آزمایشات مربوط به عملکرد کبد

 
– اکوکاردیوگرام و الکتروکاردیوگرام (نوار قلب) برای بررسی صحت عملکرد قلب

 
– هنگامی که اندام های داخل شکم مانند کلیه و روده تحت تاثیر این بیماری قرا می گیرند، از فرآیندی به اسم آنژیوگرام برای بررسی تاثیر بیماری در این اندام ها استفاده می شود.

 
 
درمان بیماری واسکولیت
 
– استفاده از قرص های استروئیدی

–  تزریق داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی

– تزریق ایمونوگلوبولین برای بیماران مبتلا به نوع کاوازاکی

– معالجات ضد ویروسی برای افراد مبتلا به هپاتیت و واسکولیت

– تعویض پلاسمای خون که به شستشوی خون نیز سرشناس هست.

– دیالیز و تصفیه خون که در مواردی که کلیه ها دچار آسیب جدی شده باشند صورت می گیرد.


 
توصیه های لازم 
برای بیماری واسکولیت

 
۱- تمرینات بدنی : واسکولیت باعث خستگی بدن می شود و بسیار مهم است که در صورت نیاز، شما استراحت کافی داشته باشید. اگرچه باید بوسیله تمرینات بدنی منظم، عضلات و مفاصل خود را فعال و سالم نگه دارید. با تمرینات معتدل و آرام شروع نمایید و به طور منظم مقدار و زمان آن را زیاد کنید. با پزشک خود درباره مقدار و نحوه انجام تمرینات بدنی مشورت نمایید.

سیگار باعث باریک تر شدن رگ ها و دیواره داخلی آنها و در نتیجه وخامت مشکل می گردد

 
۲- تغذیه : واسکولیت نیازمند رعایت رژیم غذایی خاصی نیست، مگر آنکه بیماری شما با مصرف برخی غذاها تشدید شود.

 
داشتن یک رژیم غذایی سالم برای هر فردی مهم هست، مخصوصا اگر از قرص های استروئیدی استفاده می نمایید، زیرا استفاده از این قرص ها باعث زیاد شدن اشتها و در نتیجه افزایش وزن می گردد. هنگام استفاده از قرص‌های استروئیدی در معرض خطر ابتلا به پوکی استخوان می باشید که استفاده فراوان از کلسیم در رژیم غذایی از این مشکل جلوگیری خواهد کرد.
 
۳- کشیدن سیگار را ترک کنید
. سیگار باعث باریک تر شدن رگ ها و دیواره داخلی آنها و در نتیجه وخامت مشکل می گردد.

 

۴- بدن خود را گرم نگه دارید. اگر انگشتان دست و یا پاهای شما در اثر سرما کبود می شوند، می تواند به علت عارضه رینود باشد. پوشیدن لباس گرم و استفاده از جوراب و دستکش در سرما باعث هرچه بهتر شدن گردش جریان خون در اعضای بدن و گشادی رگ ها می گردد.سلام به مناسبت در گذشت بیت الله عباس پور، قهرمان پرورش اندام کشورمان، uTeb این مقاله را برای شما در نظر گرفته است. او پس از علی تبریزی، دومین بدنساز قرن ایران بود، و با بیماری واسکولیت، دست و پنجه نرم می کرد. یوطب درگذشت قهرمان ملی ایران را، به ایران و تمام ایرانیان تسلیت عرض می کند.
بیماری واسکولیت درمان بیماری واسکولیت عوارض بیماری واسکولیت تشخیص بیماری واسکولیت    بیماری واسکولیت درمان بیماری واسکولیت عوارض بیماری واسکولیت تشخیص بیماری واسکولیت

واسکولیت چیست؟

واسکولیت به معنی التهاب رگ است. و ممکن است که هر کدام از سرخ رگ ها، سیاه رگ ها و یا مویرگ ها را درگیر کند. واسکولیت، به دو نوع اولیه و ثانویه دسته بندی می شود. نوع اولیه با درگیر شدن مستقیم رگ های خونی سر و کار دارد. اما در نوع ثانویه، بیمار ابتدا دچار یک بیماری دیگر است. مثلا دچار یک بیماری خودایمنی است، که آن بیماری نهایتا منجر به واسکولیت می شود.

آسیب شناسی بیماری واسکولیت ( واسکولیت چه مشکلی ایجاد می کند؟ )

میزان آسیب این بیماری، به محل ایجاد التهاب و شرایط رگ بستگی دارد. هر چه رگ ها بزرگ تر باشند و هر چه در نقاط حساس تری از بدن واقع شده باشند، آسیب ناشی از واسکولیت بیشتر است. در آسیب شناسی بیماری، در نمونه برداری از بافت التهاب و تخریب دیواره رگ دیده می شود. این التهاب امکان دارد که باعث تشکیل شدن لخته های خون در دیواره رگ شود و این مسئله می تواند موجب باریک شدن رگ و حتی مسدود شدن آن بشود. پارگی عروق و خونریزی هم از دیگر عوارض واسکولیت است. انسداد رگ ها می توند خونرسانی را با اختلال جدی مواجه کند و حتی باعث عدم خون رسانی شود.

آیا واسکولیت قابل پیشگیری است؟

متاسفانه هنوز راهی برای پیشگیری از واسکولیت ارائه نشده است.

واسکولیت چگونه درمان می شود؟

طبق نظر پزشکان، واسکولیت درمان طولانی و پیچیده ای دارد. داروهای کورتیکواستروئیدی مثل پردنیزولون و داروهای سرکوب کننده ی ایمنی مثل سیکلوفسفاماید نقش بسیار مهمی در درمان واسکولیت ایفا می کنند.
آیا بین واسکولیت و مکمل های پرورش اندام رابطه ای وجود دارد؟

این مطالب توسط محققان در حال پیگیری است و هنوز اثبات نشده است. چرا که بسیاری از بیمارانی که دچار واسکولیت شده اند، بدنساز نبوده اند و از مکمل های غذایی هم استفاده نمی کرده اند.

۱- بیت الله عباسپور، قهرمان ملی ایران، روز سه شنبه سوم شهریور ماه سال ۱۳۹۴ در بیمارستان آتیه تهران چشم از جهان فرو بست.

۲- واسکولیت = التهاب رگ = Vasculitis

۳- طبق اعلام نظر پزشکان، علت مرگ بیت الله عباسپور وخامت بیماری بود. او به کما رفت و کلیه هایش نیز از کار افتادند.

بیماری واسکولیت و تشخیص بیماری واسکولیت و درمان بیماری واسکولیت

منبع : ایران مطالب

لطفا نظر خود را درباره بیماری واسکولیت و تشخیص بیماری واسکولیت و درمان بیماری واسکولیت با ما در میان بگذارید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *