X

خرید ساعت

بروز مشکلات استخوانی در مردها

بروز مشکلات استخوانی در مردها

سایت تفریحی پورتال ۱ :: لطفا در ادامه بروز مشکلات استخوانی در مردها را ببینید.

  happy-man-green-350

مشکلات استخوانی در مردان چگونه بروز می دهند و چه عواملی در بدن آن ها باعث این عارضه می شود و پوکی استخوان آن ها چگونه پدید می آید آیا مشکلات استخوانی در مردان با این عارضه در بانوان متفاوت است یا خیر؟

در حال حاضر دو میلیون نفر مرد آمریکایی مبتلابه پوکی استخوان ها هستند. ۱۲ میلیون مردن نیز در معرض این بیماری قرار دارند و ممکن است نشانه های اولیه از دست دادن استخوان و یا تراکم استخوان پایین که استئوپنی نامیده می شود را داشته باشند. اما با این حال این بیماری بانوان را ۴ برابر بیشتر تهدید می کند.
محققان علت این که بانوان بیشتر از مردان به پوکی استخوان مبتلا می شوند را تحرک فیزیکی بیشتر مردان نسبت به بانوان در طول دوره زندگی می دانند. اما یک تفاوت بزرگ در علت ابتلا به پوکی استخوان در مردان و بانوان وجود دارد. در بانوان این بیماری بیشتر در سنین پس از یائسگی بروز می کند و در مردان پوکی استخوان را می توان به علل هورمونی ربط داد.
کمبود تستوسترون: شایع ترین علت پوکی استخوان در مردان کمبود تستوسترون است. طبیعی است که با افزایش سن در مردان تولید هورمون تستوسترون کاهش یافته و طبیعتا می تواند روی تراکم استخوان تاثیر گذار باشد اما نه به اندازه کاهش هورمون در بانوان سالمند. معمولا کاهش هورمون جنسی تستوسترون در بعضی مردان با کاهش وزن، احساس خستگی و کاهش میل جنسی همراه است. با آزمایش خون می توان کاهش ناگهانی این هورمون را تایید یا رد کرد. البته خون گیری باید با توجه به اختلاف سطح هورمون در خون انجام شود و معمولا در اوقات صبح و شب کمترین سطح هورمون در خون دیده می شود. در یک بررسی تحقیقاتی نشان داده شد که درمان با تستوسترون باعث افزایش تراکم استخوان یه میزان ۱۰ درصد در مهره ها و ۲٫۷ درصد در استخوان لگن شده است.
البته همان گونه که تستوسترون دارای جنبه های مثبت است مثل هر داروی دیگری دارای عوارض نیز هست، مثلا جوش صورت، کاهش سطح کلسترول خوب و حالت عصبانیت و پرخاشگری و از این ها مهم تر نگرانی در مورد سرطان پروستات.
کاهش کلسیم و ویتامین دی: استخوان ها به طور مستمر در طول عمر رشد می کنند و فرایند بازسازی و تشکیل سلول های استخوان های جدید طی می شود. استخوان های جدید نیاز به مقدار زیادی کلسیم و ویتامین دی دارند. مسلما کاهش سطح این ویتامین ها و املاح معدنی در بدن مردان نیز مانند بانوان منجر به بروز پوکی استخوان می شود.
عدم تحرک: عدم ورزش کردن استخوان و عضله را تضعیف می کند. یک حقیقت تلخ این است که جراحان عمومی می گویند تنها حدود ۳۵ درصد مردان ۲۵ تا ۶۴ ساله حداقل نسخه ورزشی را رعایت کرده و در اکثر روزهای هفته ۳۰ دقیقه ورزش متوسط تا شدید دارند. این در حالی است که ورزش هایی مانند پیاده روی می توانند تراکم استخوان را در لگن افزایش دهند و مانع ابتلا به پوکی استخوان شوند.
داروهای کاهنده تراکم استخوان: گروهی از داروها می توانند به از دست دادن استخوان ها در مردان منجر شوند. کورتیکواستروئیدها مانند کورتیزون، هیدروکورتیزون، گلوکوکورتیکوئیدها و پردنیزون، و مخدرهای مورد استفاده در سرطان پروستات در این رابطه مقصرند.
شرایط پزشکی خاص: لیست طولانی از بیمار یها می تواند منجر به کاهش توده استخوانی در مردان شود از شرایط ژنتیکی مانند فیبروز کیستیک گرفته تا دیابت، آرتریت روماتوئید، و اختلالات خونی و بیماری های دستگاه گوارش.
سیگار کشیدن: سیگار برای کسانی که می خواهند استخوان هایشان محکم باشد، ایده خوبی نیست. سیگاری ها ۵۵ بیشتر در معرض شکستگی های لگن نسبت به افراد غیر سیگاری هستند. همچنین تراکم مواد معدنی استخوان ها در آنها کمتر است. نیکوتین تاثیرات سمی روی سلول های استخوانی دارد.
پیشگیری از پوکی استخوان در مردان
ورزش: قدم اول حفظ فعالیت فیزیکی است. در حالت ایده آل کارشناسان توصیه می کنند که حداقل ۳۰ دقیقه فعالیت متوسط فیزیکی مانند پیاده روی سریع، در بیشتر روزهای هفته باید انجام شود. آموزش های قدرتی مانند بلند کردن وزنه دو بار در هفته نیز ضروری است.
استفاده از مکمل ها: اگر شما در حال حاضر نشانه هایی از توده استخوانی کم دارید، توصیه بر این است که روزانه در سنین ۱۹ تا ۵۰ سالگی ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم مصرف کنید. در سنین بیش از ۵۰ سال ۱۲۰۰ میلی گرم کلسیم لازم است.
بسیاری از افراد با پوکی استخوان باید روزانه ۸۰۰ واحد در روز ویتامین دی دریافت کنند.
www.webmd.com

بروز مشکلات استخوانی در مردها

منبع : سایت دکتر سلام

لطفا نظر خود را درباره بروز مشکلات استخوانی در مردها با ما در میان بگذارید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *