بارداری با بدن شما چه می‌کند؟

بارداری با بدن شما چه می‌کند؟

سایت تفریحی پورتال ۱ :: لطفا در ادامه بارداری با بدن شما چه می‌کند؟ را ببینید.

طبیعی است که این اتفاق با تغییرات زیادی در زندگی شما همراه خواهد بود،

قطعا با آغاز دوران بارداری متوجه می‌شوید که تغییرات ایجاد شده در شما تنها در قسمت شکم و ران‌هایتان نیست، این نوشته برخی از تغییرات ایجاد شده در بدن بانوان باردار را برای شما می‌گوید.
این یک هدیه برای شماست، هدیه‌ای بزرگ که بزرگ‌ترین اتفاق زندگی یک زن است، طبیعی است که این اتفاق با تغییرات زیادی در زندگی شما همراه خواهد بود، این تغییرات صرفا در زندگی شما نیست بلکه در جسم و روح شما هم خواهد بود، قطعا با آغاز دوران بارداری متوجه می‌شوید که تغییرات ایجاد شده در شما تنها در قسمت شکم و ران‌هایتان نیست و تغییرات ناشی از بارداری تقریبا تمام ارگان‌های بدن یک زن را درگیر می‌کند. این نوشته برخی از تغییرات ایجاد شده در بدن بانوان باردار را برای شما می‌گوید.

تغییرات موها
در برخی موارد دیده شده که موها طی دوران بارداری حالت زیباتر و مناسب‌تری پیدا می‌کنند. در کل این تصور عمومی وجود دارد که بارداری سبب درخشان‌تر شدن و سالم‌تر شدن موها می‌شود اما برای برخی بانوان حالت‌های ناراحت‌کننده با بارداری رقم می‌خورد، برای مثال در برخی بانوان با اتمام دوره بارداری ریزش مو به صورت قسمت‌ای یا عمومی رخ می‌دهد. دکتر دوسون مانتاسیمو، متخصص پوست و مو در دانشگاه هاروارد در این مورد توضیح می‌دهد: «طی دوران بارداری برخی هورمون‌ها در بدن مادر بالا می‌رود که این هورمون‌ها به استحکام و زیبایی موها می‌انجامد که بلافاصله پس از زایمان میزان این هورمون‌ها افت می‌کند و در نتیجه شرایط ریزش موها فراهم می‌شود. البته دکتر مانتاسیمو به همه بانوان باردار اطمینان می‌دهد که نباید نگران این موضوع باشند. او می‌گوید که این ریزش موها حداکثر تا ۶ ماه پس از زایمان  برطرف می‌شود و آن چیزی که خانم‌های باردار و تازه‌مادران باید از آن مطلع باشند این است که اضطراب این حالت را تشدید می‌کند.

وقتی حلقه‌تان دیگر به انگشت‌تان نمی‌خورد
قبلا برای شما گفتیم که اگر طی دوران بارداری متوجه شدید کفش‌های‌تان برای‌تان کوچک شده و پای‌تان سایز بزرگ‌تری پیدا کرده تعجب نکنید، حالا هم به شما می‌گوییم که جز پاهای‌تان دست‌های‌ شما هم ممکن است طی دوران بارداری افزایش سایز پیدا کنند. دکتر کایرو در این مورد می‌گوید: «در کنار پاهای شما، دست‌های‌تان هم ممکن است طی دوران بارداری بزرگ‌تر و چاق‌تر شوند اما مکانیسم این موضوع چگونه است؟ طی دوران بارداری با همان مکانیسمی که قبلا توضیح داده شد احتباس مایعات رخ می‌دهد و این حالت می‌تواند سبب افزایش اندازه دست‌ها و ورم کردن آنها شود. گاه مقدار ورم به حدی است که ممکن است حلقه یا انگشترهای شما دیگر اندازه انگشت‌های‌تان نباشد. در مورد ورم کردن و بزرگ شدن دست‌ها باید گفت با وجودی که بیشتر موارد این حالت پس از پایان بارداری خود به خود بهبود می‌یابند اما مواردی هم دیده شده است که بزرگ شدن دست‌ها در بانوان باردار حتی پس از پایان بارداری هم باقی مانده و حتی به صورت دائمی درآمده است.

رنگ پوست‌تان می‌پرد
اگر بلافاصله پس از مادر شدن و پایان دوران بارداری متوجه تغییراتی در پوست‌تان شدید تعجب نکنید، این اتفاقی است که برای بسیاری از تازه مادران می‌افتد. دکتر لوراکوریو، متخصص بانوان و زایمان در مرکز پزشکی مون سینایی در نیویورک می‌گوید: «چه در دوران بارداری و چه بلافاصله پس از زایمان بروز آکنه و جوش در بانوان طبیعی است. البته این حالت بیشتر در سه ماهه اول بارداری رخ می‌دهد و معمولا چند هفته پس از ظهور، حتی بدون درمان شدن بهبود پیدا می‌کنند.» جدا از آکنه بروز ندول‌های پوستی یا دانه‌های پوستی یا skin tag هم در دوران بارداری ممکن است در نقاط مختلف پوست رخ ‌دهد که برخی از آنها خود به خود بهبود پیدا می‌کنند اما اگر این دانه‌های‌ پوستی بهبود پیدا نکرد هم نگران نباشید زیرا یک پزشک متخصص پوست و مو می‌تواند به راحتی این دانه‌ها را از پوست شما بردارد.  یک تغییر دیگر پوست در دوران بارداری تغییرات رنگدانه‌ای و رنگ پوست است. یکی از شایع‌ترین این تغییرات ایجاد خط بارداری یا لینه‌آ نیگرا Linea nigra است که خطی تیره و عموما قهوه‌ای است که به صورت عمودی روی شکم ایجاد می‌شود و پس از مدتی خود به خود از بین می‌رود اما فرم شدید و ناراحت‌کننده تغییرات پوستی، بی‌رنگ شدن یا تغییر رنگ یافتن پوست است که ممکن است در هر نقطه‌ای از بدن یا حتی در کل بدن رخ بدهد.

رگ‌های زشت
بانوان طی دوران بارداری بیشتر از سایر اوقات ممکن است به
بیماری‌های واریسی عروق مبتلا شوند. دکتر امانوئل وردامایلن، متخصص عروق در
بیمارستان «سن جیمز» بنراسکا در این مورد می‌گوید:‌«طبیعی است که با
افزایش فشار روی عروق و به ویژه عروق پاها و اندام تحتانی طی بارداری
احتمال بروز مشکلات عروقی و بروز واریس بالا می‌رود، اگر هم طی یک بارداری
واریس بروز کند، در بارداری‌های بعدی ممکن است میزان و شدت این واریس‌ها
افزایش یابد. دکتر وردامایلن توضیح می‌دهد: «وزن کودک و اضافه‌وزن مادر سبب
افزایش فشار روی عروق می‌شود و اینگونه بازگشت خون به سمت قلب سخت‌تر
می‌شود و اختلال در عملکرد عروق سبب بروز واریس و ظاهر خاص عروق واریس به
خصوص در ران‌ها و پاها ایجاد می‌شود.»

کفش‌تان دیگر به پای‌تان نمی‌رود…
بارداری می‌تواند روی اندازه پای زن تاثیر بگذارد. نتایج تحقیقات چاپ شده در بولتن فیزیکال مدیسین ثابت می‌کند که بارداری می‌تواند اندازه پای بانوان را افزایش دهد. در این مطالعه گروه تحقیق طول و قوس کف پای ۱۴۹ زن باردار را در آغاز بارداری‌ سپس در پایان ماه پنجم بارداری و ۵ ماه پس از پایان بارداری اندازه‌گیری کردند. در ۶۰ تا ۷۰ درصد این بانوان میزان قوس کف پا کاهش یافته بود و حدود ۲ تا ۱۰ میلی‌متر هم به طول پا اضافه شده بود اما نکته جالب این است که میزان افزایش طول پا و کاسته شدن از قوس کف پا با میزان وزن گرفتن بانوان طی بارداری ربطی نداشت. دکتر بیل سگال، پزشک متخصص بانوان و زایمان و پروفسور تحقیقات پزشکی در زمینه بارداری در دانشگاه بالتیمور که محقق ارشد انجام این پروژه بوده است، می‌گوید:‌ «نتیجه تحقیقات ما نشان داده است که تغییرات ایجاد شده در اندازه و حالت پای خانم‌ها با میزان وزن گرفتن آنها در دوران بارداری ارتباطی ندارد، درعین حال تحقیقات ما نشان داد که این تغییرات با میزان کاسته شدن وزن این بانوان پس از به پایان بردن دوران بارداری هم ارتباطی ندارد.» اما چه مکانیسمی می‌تواند پشت این تغییرات جالب باشد؟ دکتر سگال می‌گوید که او و تیمش اعتقاد دارند که دو هورمون مهم زنانه که در دوران بارداری هم نقش مهمی را ایفا می‌کنند، یعنی هورمون‌های استروژن و ریلکسن، در این مورد دخیل می باشند.» ما فکر می‌کنیم که وظیفه اصلی این ۲ هورمون ریلکس کردن لیگامان‌های مفاصل و لگن برای ساده‌تر کردن زایمان و بارداری است اما این هورمون‌ها در تمام بدن پخش می‌شوند و برای همین مفاصل زانو و مچ دست هم نوعی از شل‌شدگی و درصدی از افتادگی را تجربه می‌کنند، درکل می‌توان گفت که این تغییرات در لیگامان‌ها و عضله‌های پا سبب بروز تغییرات در پا در بارداری می‌شود.»

بارداری با بدن شما چه می‌کند؟

منبع : نی نی بان

لطفا نظر خود را درباره بارداری با بدن شما چه می‌کند؟ با ما در میان بگذارید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موبایلتو شارژ کن