آیا اختلال نارکولپسی باعث افزایش وزن می شود؟

آیا اختلال نارکولپسی باعث افزایش وزن می شود؟

سایت تفریحی پورتال ۱ :: لطفا در ادامه آیا اختلال نارکولپسی باعث افزایش وزن می شود؟ را ببینید.

fat

همانطوری که فهمیدیم اختلال نارکولپسی یعنی دچار حمله خواب شدن اکنون میخواهیم این را بدانیم که آیا این اختلال باعث چاقی هم میشود یا نه و اگر می شوند دلایلش چیست

افراد دچار اختلال نارکولپسی (حمله خواب) نه تنها خواب آلوده هستند، بلکه نسبت به افزایش وزن نیز مستعد هستند. در واقع، این افراد در حالی که کمتر از عموم افراد غذا می‌خورند، اما دچار افزایش وزن می‌شوند.
حال محققان ادعا می‌کنند که دلیل این ارتباط را یافته‌اند. به نظر می‌رسد کمبود هورمون نوروپپتید ارکسین، ماده‌ای که در گرسنگی و بیدار ماندن موثر است، می‌تواند باعث کمبود چربی قهوه‌ای در افراد دچار نارکولپسی شود. چربی قهوه‌ای انرژی را مصرف می‌کند.
آن طور که دکتر «دِوانجان سیکدر» می‌گوید، یافته‌های این تحقیق ممکن است منجر به پیدایش شیوه‌هایی جدید برای درمان چاقی مرتبط با ارکسین در افراد دچار این اختلال و همچنین افراد دیگر شود.
چربی دارای دو نوع قهوه‌ای و سفید است. چربی سفید کالری را ذخیره می‌کند، اما چربی قهوه‌ای آن‌ را می‌سوزاند و در این فرآیند گرما تولید می‌کند. سابقاً گمان می‌شد که ارکسین‌ها در دمای بدن موثر هستند، اما چگونگی این تأثیر تا کنون مشخص نبود.
شواهد جدید در موش‌ها نشان می‌دهد که ارکسین‌ها در شکل‌گیری چربی قهوه‌ای از پیش‌ماده ضروری هستند. آن چنان که در این تحقیق مشخص شد ارکسین بسیار کم موجب کاهش شدید فعالیت چربی‌ قهوه‌ای و مصرف انرژی می‌شود. از طرف دیگر، چربی موش‌هایی که در تحقیق به آن‌ها ارکسین تزریق شد، به مقدار زیادی کاهش پیدا کرد.
هم اکنون روش‌هایی برای تحریک تولید چربی قهوه‌ای وجود دارد، اما استفاده از آن‌ها آسان نیست. به عنوان مثال، قرار گرفتن در معرض سرما به مدت طولانی می‌تواند باعث تولید چربی قهوه‌ای بیشتر شود. اما این تحقیق استفاده از ارکسین در افزایش چربی قهوه‌ای و سوختن کالری اضافی را مفید می‌داند.

منبع : www.alodoctor.ir

آیا اختلال نارکولپسی باعث افزایش وزن می شود؟

منبع : سایت دکتر سلام

لطفا نظر خود را درباره آیا اختلال نارکولپسی باعث افزایش وزن می شود؟ با ما در میان بگذارید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

موبایلتو شارژ کن